Search
 

Blog

Quantum Catering / Catering Pracowniczy  / Jak zachęcić kandydatów i zatrzymać pracowników w firmie. Poznaj 7 benefitów, które wspierają retencję.

Jak zachęcić kandydatów i zatrzymać pracowników w firmie. Poznaj 7 benefitów, które wspierają retencję.

W Polsce mamy obecnie do czynienia z jednym z najniższych poziomów bezrobocia w całej Unii Europejskiej. Zgodnie z metodologią Eurostatu, w grudniu 2022 roku, stopa bezrobocia w naszym kraju wynosiła 2,9%. Niższy wynik odnotowano jedynie w Czechach. Dla pracodawców oznacza to, że na rynku pracy w dalszym ciągu brakuje i będzie brakowało  kandydatów, a konkurencja o pracowników będzie rosła. Tym bardziej że Komisja Europejska prognozuje, iż polska gospodarka zwolni, ale ominie ją recesja. Co zrobić, aby zachęcić kandydatów do wyboru naszej oferty pracy? I jak zatrzymać pracowników w firmie?

Co to jest retencja pracowników?

Retencja pracownicza bardzo często (mylnie) utożsamiana jest z rotacją pracowników. Są to jednak dwa, zupełnie przeciwne, zjawiska. Termin „retencja” w HR oznacza zdolność przedsiębiorstwa do zatrzymywania pracowników. W przeciwieństwie do rotacji – im wyższy jest wskaźnik retencji, tym lepiej dla organizacji. Oznacza to bowiem, że pracownicy chętnie wiążą się z firmą na dłużej.

Wynagrodzenie rynkowe – kluczowy aspekt retencji

Oferowana przez pracodawcę pensja była, jest i będzie najważniejszym aspektem, który w przeważającej mierze determinuje wybór danej oferty pracy przez kandydata. Niskie i nieadekwatne do sytuacji na rynku pracy wynagrodzenie, nawet przy najszerszym pakiecie benefitów, nie zatrzyma pracowników w firmie i nie zachęci kandydatów do aplikowania. Jeśli natomiast przedsiębiorstwo oferuje rynkowe wynagrodzenie, podobne do tego proponowanego przez firmy z tej samej branży, to właśnie dzięki dodatkowym korzyściom może zyskać przewagę konkurencyjną. To najlepszy sposób na przyciągniecie i zatrzymanie talentów w organizacji.

Co jeszcze wpływa na retencję pracowników. Poznaj TOP 7 benefitów

Benefity pracownicze, to dodatki do wynagrodzenia w formie bezgotówkowej. Dopasowane do potrzeb pracowników są elementem zwiększającym zaangażowanie, poprawiającym well-being i wpływającym na zwiększenie retencji. Budują one także pozytywny Employer Branding i zwiększają atrakcyjność pracodawcy. Są więc także sposobem, na przyciągniecie do organizacji nowych pracowników. Obecnie trudno znaleźć ogłoszenia o pracę, które nie zawierają dodatkowych benefitów pracowniczych oferowanych przez firmę.

Przedstawiamy Wam TOP 7 benefitów, które doceniają pracownicy produkcyjni i magazynowi.

  • Prywatna opieka medyczna

To jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych przez pracodawców benefitów. Wielu pracowników uważa go już bardziej za standard niż dodatkową korzyść. Nie zmienia to jednak faktu, iż wysokie ceny prywatnych usług medycznych plasują dofinansowaną opiekę zdrowotną w zdecydowanej czołówce oferowanych benefitów. Szczególnie jeśli firma oferuje pracownikom i ich rodzinom pakiet rozszerzony (np. o opiekę stomatologiczną) w dobrej cenie.

  • Dofinansowanie dojazdów do pracy lub transport pracowniczy

Benefit szczególnie istotny, kiedy firma zlokalizowana jest poza miastem, np. na jednej ze specjalnych stref ekonomicznych, gdzie dojazd komunikacją miejską jest utrudniony lub niemożliwy. Zorganizowany transport pracowniczy jest doceniany przez kandydatów i pracowników, pozwala także na pozyskanie kandydatów z bardziej oddalonych od przedsiębiorstwa miejscowości. Innym rozwiązaniem, często stosowanym przez średniej wielkości zakłady pracy, jest dofinansowanie dojazdów we własnym zakresie oraz zapewnienie pracownikom bezpłatnych miejsc parkingowych.

  • Karta sportowa

Kolejny z popularnych benefitów pracowniczych. Dofinansowanie zajęć sportowych dla pracowników i ich rodzin to dodatek, który oferowany jest przez zdecydowaną większość przedsiębiorców. Na rynku istnieje wielu dostawców pakietów sportowych. Najczęściej pracodawcy wybierają kart sportowe Multisport, Medicover Sport (dawniej OK System), FitProfit. Dofinansowanie zajęć sportowych to benefit, który zwiększa atrakcyjność w oczach kandydatów czy pracowników, a także przekłada się na jakość ich życia i zdrowie.

  • Szkolenia i kursy

Możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych poprzez udział w dofinansowanych (lub całkowicie sfinansowanych) przez pracodawcę szkoleniach i kursach, to benefit, którego coraz częściej oczekują pracownicy. Dla osób zatrudnionych na magazynie w charakterze pomocnika może być to np. kurs operatora wózka widłowego, który umożliwi późniejszy awans i rozwój zawodowy w strukturach firmy. Takie szkolenia, połączone z jasną ścieżką rozwoju kariery zawodowej, są korzystne dla obu stron. Pracownik może zyskać wyższe stanowisko, a także wynagrodzenie, natomiast pracodawca rozwija talenty wewnątrz organizacji, przeprowadzając szkolenia zgodne ze swoim zapotrzebowaniem i dostosowując je do sytuacji na rynku pracy.

  • Dofinansowanie wyjazdów urlopowych, tzw. wczasy pod gruszą

Być może „wczasy pod gruszą” brzmią nieco przestarzale, ale zapewniamy, że pracownicy nadal chętnie korzystają z dofinansowania wakacji oferowanego przez przedsiębiorstwa. Jeśli więc w firmie funkcjonuje ZFŚS, to warto w jego regulaminie zawrzeć punkt o możliwości dopłaty do urlopu i poinformować o tym pracowników.

  • Dodatkowe dni wolne

Dodatkowe dni wolne, np. w wymiarze uzależnionym od stażu pracy, to kolejny przykład świadczenia pozapłacowego, które zyskuje coraz większą popularność w firmach produkcyjnych i logistycznych. Liczba dni urlopu i zasady ich przyznawania różnią się, jednak bez wątpienia jest to benefit oczekiwany przez pracowników, szczególnie z pokolenia Z.

  • Stołówka/kantyna pracownicza i dofinansowanie posiłków

W nowo powstających halach produkcyjnych i magazynach miejsce na kantynę pracowniczą wydzielone jest już na etapie planowania budowy. W wielu firmach stołówka pracownicza, to nie tylko sala, w której pracownicy mogą odgrzać i zjeść przyniesiony z domu posiłek. Coraz częściej jest to miejsce, które bardziej przypomina dobrą restaurację z bardzo dobrymi cenami. Dofinansowanie posiłków w firmowej stołówce zyskuje na popularności. Szczególnie teraz, kiedy inflacja znacznie podnosi koszty życia i powoduje, że ugotowanie dobrego jakościowo, smacznego i sycącego posiłku jest drogie.

Wybór benefitów, które będą odpowiadały na potrzeby konkretnego zespołu, nie jest łatwy. My jednak wierzymy, że najprostsza droga do serca (zarówno kandydatów, jak i pracowników) wiedzie przez żołądek. Jeśli więc szukasz profesjonalnego operatora stołówki pracowniczej – skontaktuj się z nami. Zadbamy o zdrowe i smaczne posiłki dla Twoich pracowników. 

Sorry, the comment form is closed at this time.