Stołówka pracownicza – jakość i smak mają znaczenie
Znana maksyma głosi, że „jesteś tym, co jesz”. Nawyki żywieniowe wpływają na samopoczucie, życie i zdrowie. Dobrze skomponowana i bogata w składniki odżywcze dieta pozwala zachować energię oraz skupienie, a także podnosi zdolność organizmu do regeneracji. Warto zadbać o prozdrowotne nawyki pracowników, aby mogli oni efektywniej pracować, rzadziej chorować, a także silniej utożsamiać się z firmą i jej wartościami. Jednym z elementów podnoszenia ogólnego well-being zatrudnionego zespołu jest organizacja na terenie zakładu pracy stołówki, czy inaczej kantyny pracowniczej.
Posiłki pracownicze jako benefit dla pracownika i … pracodawcy
Pozapłacowe składniki wynagrodzenia odgrywają coraz większą rolę w procesie rekrutacji kandydatów, a także utrzymania pracowników w firmie. Zdecydowana większość przedsiębiorców oferuje pracownikom możliwość korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej czy kart sportowych na preferencyjnych warunkach. Idealnym dopełnieniem tego prozdrowotnego zestawu są dofinansowane posiłki pracownicze.
Pędząca inflacja powoduje, że koszty życia stale rosną. Od cen energii elektrycznej, przez paliwo, aż po produkty spożywcze. Nic więc dziwnego, że każdy benefit, który pozwala na obniżenie domowych rachunków, ma korzystny wpływ na poziom zadowolenia pracowników. Możliwość zakupu i zjedzenia w zakładowej kantynie ciepłego i smacznego posiłku, dofinansowanego przez pracodawcę, realnie odciąża budżet domowy, a przy tym jest świetnym zastrzykiem energii. To szczególnie istotne w przypadku pracowników fizycznych, w przedsiębiorstwach produkcyjnych czy logistycznych.
Z punktu widzenia pracodawcy, dodatkowy benefit w postaci dofinansowanych obiadów pracowniczych, przyczynia się do poprawy konkurencyjności oferty zatrudnienia, daje możliwość wyróżnienia się na rynku pracy, wpływa na wybór oferty przez kandydatów oraz zatrzymanie pracowników w organizacji.
Stołówka pracownicza nie powinna być traktowana jako koszt, ale jako inwestycja, która może podnieść atrakcyjność oferty zatrudnienia oraz zwiększyć retencje pracowników.
Za i przeciw kantynie pracowniczej
Do głównych zalet organizacji stołówki dla pracowników i powierzenia prowadzenia jej profesjonalnemu operatorowi należy:
- Zwiększenie efektywności pracowników – wg. badań WHO regularne spożywanie posiłków podnosi efektywność aż o 20%
- Zmniejszenie rotacji – pracownicy, którzy mogą spożywać dofinansowane posiłki w miejscu pracy realnie odciążają swój domowy budżet, a przez to są mniej skłonni do zmiany pracodawcy
- Integracja zespołów – dzięki wspólnej przestrzeni do spożywania posiłków pracownicy często nawiązują relacje, które sprzyjają zwiększeniu poczucia przynależności do organizacji
- Pozytywny wpływ na Employer Branding i rekrutację – dofinansowanie posiłków, to często poszukiwany benefit wśród pracowników produkcyjnych i logistycznych. Oferując np. „obiady za 1zł” łatwo się wyróżnić i wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy
- Gwarancja świeżości – kantyna zorganizowana na terenie zakładu pracy daje przedsiębiorcy możliwość codziennej weryfikacji jakości serwowanych przez operatora posiłków
Wśród wad, czy raczej ograniczeń kantyn pracowniczych wymienia się najczęściej:
- Wysoki wolumen opłacalności – stołówki pracownicze, co do zasady, tworzone są zazwyczaj w zakładach zatrudniających kilkuset pracowników
- Konieczność wydzielenia odpowiedniej ilości miejsca – wprowadzanie kantyny do budynków, które dotychczas nie miały zaplanowanego pomieszczenia na stołówkę pracowniczą jest trudne i wiąże się ze sporym nakładem finansowym. Na szczęście, obecnie większość budynków już na etapie projektowania posiada przestrzeń, którą można stosunkowo szybko zaaranżować pod bufet dla pracowników.
Stołówka pracownicza w rękach profesjonalnego operatora
Przedsiębiorstwa, których core businessem jest produkcja czy usługi logistyczne rzadko mają czas, wiedzę i zasoby pozwalające na samodzielne uruchomienie i prowadzenie kantyny pracowniczej. W tej kwestii warto zaufać profesjonalnemu operatorowi, który nie tylko zajmie się sporządzaniem smacznych i zdrowych posiłków dla pracowników, ale także doradzi, w jaki sposób można zmodernizować kuchnię czy stołówkę, aby zoptymalizować koszty wody, energii elektrycznej czy gazu.
Co ważne – w przypadku żywienia zbiorowego nie warto kierować się wyłącznie kryterium ceny za posiłek. Oferowanie obiadów pracowniczych za złotówkę, których nikt nie będzie chciał spożywać, mija się z założeniami i celem prowadzenia stołówki pracowniczej.
W Quantum Catering wiemy, jak ważny dla konsumenta jest smak serwowanych dań, ich jakość oraz świeżość. Dlatego nasze menu opieramy na regionalnych, sezonowych produktach. Gotujemy smacznie i zdrowo.
Chcesz zmienić operatora Twojej kantyny? A może dopiero myślisz o utworzeniu stołówki pracowniczej? Odezwij się do nas i sprawdź jak możemy Ci pomóc.
Sorry, the comment form is closed at this time.